Amputacja kończyn lub narodziny bez rąk albo nóg jest dla każdego człowieka osobistą tragedią. Oczywiście w świecie medycyny nadal nie ma żadnego innego sposobu na wypełnienie ich braku niż sztuczna proteza. To jednak wcale nie oznacza, że naukowcy nie próbują różnych eksperymentów, które mogłyby całkowicie odmienić los takich osób. Co ciekawe, dokonano niesamowitego odkrycia, a dokładniej znaleziono lek, który po podaniu żabom doprowadził do tego, iż odrosły im nogi. Czy jest zatem duża szansa na to, aby taki sam lek wykorzystać u ssaków, a później ludzi? Jak można się domyślać, naukowcy nie zatrzymają się tylko na jednym sukcesie i będą szukać odpowiedzi w bardziej zaawansowanych przypadkach.
Lek na regenerowanie nóg u żab
Naukowcy odkryli aż pięć różnych leków, które po podaniu żabom, które utraciły swoje kończyny, aby po około 18 miesiącach, nogi zostały całkowicie zregenerowane. Jak odbywała się regeneracja kończyn u żab?
- W ciągu pierwszej doby podano kombinację 5 leków w specjalnym żelu proteinowym, które miały posłużyć jako skuteczny sposób na regenerację nóg
- Kikuty zostały zamknięte w specjalnych pojemnikach, w których właśnie znajdował się wspomniany żel z lekarstwami
- Każdy lek miał inne zadanie. Ostatecznie leki działały przeciwzapalnie, pomagająco na gojenie rany, a także regenerująco
Jak można się domyślać, w składzie leków znajdował się kolagen, dzięki któremu dochodziło do efektywnego odbudowania komórek. Jedynie trzeba przyznać, iż lek nie zadziałał na regenerację palców i stóp. Jednak terapia okazała się na tyle skuteczna, iż pozwoliła ona żabom swobodnie poruszać się w wodzie.
Brzmi jak abstrakcja, ale medycyna cały czas ewaluuje.