Według badania z 2021 roku dotyczącego odżywiania naszych plejstoceńskich przodków kuchnia paleolityczna wcale nie była chuda i zielona. Przez dobre 2 miliony lat Homo sapiens i ich przodkowie wyrzucali sałatę i jedli dużo mięsa, umieszczając je na szczycie łańcucha pokarmowego.
Niezrównoważona dieta składająca się z jagód, zbóż i steków to coś, co możemy sobie wyobrazić, gdy myślimy o jedzeniu „paleo”. Jednak według antropologów z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Uniwersytetu Minho w Portugalii, współcześni łowcy-zbieracze dawali nam błędne wrażenie na temat tego, co kiedyś jedliśmy.
To porównanie jest jednak daremne, ponieważ 2 miliony lat temu społeczeństwa łowiecko-zbierackie mogły polować i konsumować słonie i inne duże zwierzęta, podczas gdy dzisiejsi łowcy-zbieracze nie mają dostępu do takiego dobrodziejstwa – powiedział Mickey Ben-Dor z Tel. Uniwersytet Awiwski w Izraelu.
Spojrzenie na setki wcześniejszych badań na temat wszystkiego, od współczesnej anatomii i fizjologii człowieka po pomiary izotopów w starożytnych ludzkich kościach i zębach, sugeruje, że około 12 000 lat temu byliśmy głównie drapieżnikami.
Jak jedliśmy kiedyś — ciekawostki i odkrycia ze świata
Odtworzenie listy pokarmów hominidów, które żyły 2,5 miliona lat temu, jest trudne, ponieważ szczątki roślin nie zachowują się tak łatwo jak kości, zęby i muszle zwierząt.
Nasz układ pokarmowy przypomina układ zwierząt, które występują w łańcuchu pokarmowym. Niezwykle silny kwas żołądkowy jest właśnie tym, czego potrzebujemy, aby rozbić białko i zabić szkodliwe bakterie. Nawet nasze genomy wskazują na większe poleganie na dietach bogatych w mięso niż dietach bogatych w cukier.
Wszystko to przemawia za tym, że pierwotni ludzie byli bardziej mięsożerni niż roślinożerni, chociaż rośliny zdecydowanie łatwiej było znaleźć. Do dziś większa ilość ludzi woli potrawy mięsne niż potrawy warzywno- owocowe, chociaż coraz więcej osób przekonuje się do diety roślinnej. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nigdy się te role nie zamienią i ludzie zostaną zawsze przy diecie mięsożernej.
Drapieżnikami i gatunkiem inwazyjnym. Zastanówmy się, ile siedlisk zwierząt i roślin zniszczyliśmy.