Licealista w klasie maturalnej, zazwyczaj ma już mniej lub bardziej konkretne plany na przyszłość. Na pewno wie już, czy chce kontynuować naukę czy podjąć pracę. Czasami jednak planowanie studiów wiąże się z różnymi dylematami, w tym najważniejszym – jaki wybrać kierunek.

Gdy brakuje pomysłu na przyszłość

Jeśli przyszły zawód ma być związany z naszymi zainteresowaniami to z wyborem odpowiednich studiów nie powinno być problemu. Nie wszyscy jednak są tak zdecydowani i przekonani o słuszności swojej decyzji. Nic dziwnego – wielu dojrzałych ludzi długo nie potrafi określić kierunku swojej drogi.

Wiele zależy też od indywidualnych predyspozycji, czy mamy ścisły czy humanistyczny umysł, czy zajęcia oferowane przez daną uczelnię odpowiadają naszym oczekiwaniom. Oczywiście można studiować więcej niż jeden kierunek, jednak należy mierzyć siły na zamiary, a dodatkową wiedzę dopełnić np., kursem lub szkoleniem.

Co najczęściej bierzemy pod uwagę wybierając uczelnię

  • szansę na prace w zawodzie
  • przyszłe zarobki
  • nasze zainteresowania
  • możliwość studiowania zaocznie
  • możliwość rozwoju, program stypendialny, program wymiany studenckiej

Licencjat i magisterka – połączenie kierunków

Niestety perspektywa zatrudnienia, a także wysokość zarobków to wciąż bardzo popularne kryterium, decydujące o wyborze kierunku. Wielu studentów potrzebuje też pracy jako źródła utrzymania, zatem ważna jest dla nich możliwość studiowania zaocznie. Wiążą się z tym również szanse na stypendium, zarówno socjalne jak i naukowe, a także możliwość np. wyjazdu za granicę w ramach wymiany studenckiej.

Warto jednak wybrać kierunek studiów zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Nauka wówczas będzie przyjemna i ciekawa, a zdobyta wiedza zaowocuje w przyszłości. Można też uzupełnić studia I stopnia studiami magisterskimi na innym kierunku, jednak dobrze jest aby oba „tematy” były ze sobą w pewien sposób związane.